Brandon Lee

Brandon Lee urodził się 1 lutego 1965 w Oakland w stanie California. Jego rodzicami byli Bruce Lee – legenda filmów kung fu i Linda Lee Cadwell. Już od wczesnego dzieciństwa, gdy tylko Brandon nauczył się chodzić ojciec zaczął uczyć go sztuk walki. Obaj mieli ze sobą doskonały kontakt i spędzali razem wiele czasu. Bruce zmarł gdy Brandon miał zaledwie 8 lat. Po jego śmierci wraz z matką i siostrą Shannon, Brandon wyjechał do Los Angeles. Linda pragnęła zapewnić swym dzieciom normalne dzieciństwo i ustrzec je od medialnego szumu. Brandon już od małego wiedział jednak, że chce zostać aktorem. Pragnął być sławny z powodu własnego talentu, a nie ze względu na to kim był jego ojciec. Marzył żeby wkładać w grę aktorską tyle pasji, ile Bruce Lee w uprawianie sztuk walki.

Brandon konsekwentnie realizował swe marzenie zdobywając potrzebne wykształcenie. Zadebiutował w wieku 20 lat rolą w filmie „Kung Fu: The Movie”. W USA zyskał jednak popularność dopiero dzięki roli w „Rapid Fire” do którego pomógł również stworzyć układy walk. W 1993 roku ruszyła produkcja filmu „Kruk”, w którym Brandon wcielił się w główną rolę Erica Dravena.

31 marca, podczas kręcenia jednej ze scen doszło do strasznego wypadku. Na kilka dni przed zakończeniem zdjęć Brandon został naprawdę postrzelony. Szczegóły tego dramatycznego wydarzenia nie są jednak znane do dziś. Po upływie 13 godzin Brandon zmarł w szpitalu na skutek odniesionych ran. Za przyczynę śmierci uznano ranę postrzałową brzucha, ale nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności za śmierć aktora. Brandon pochowany został na cmentarzu w Seattle, obok swojego ojca Bruce’a Lee. Śmierć przeszkodziła aktorowi w poślubieniu ukochanej kobiety – pisarki Elizy Hutton. Ceremonia zaplanowana była na 17 kwietnia 1993 roku. Brandon miał przed sobą świetlaną przyszłość jednak nie dane mu było nacieszyć się szczęściem…

 

Filmografia:

1986: Kung Fu: The Movie jako Chung Wang
1986: Piętno nienawiści (Long zai jiang hu) jako Brandon Ma
1987: Kung Fu: The Next Generation jako Johnny Caine
1990: Laserowa misja (Laser Mission) jako Michael Gold
1991: Ostry poker w małym Tokio (Showdown in Little Tokyo) jako Johnny Murata
1992: Huragan ognia (Rapid Fire) jako Jake Lo
1994: Kruk (The Crow) jako Eric Draven

 

Moniqee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *