The Crow

tytuł polski: KRUK

rok produkcji: 1993

reżyseria: Alex Proyas

scenariusz:
David J. Schow i John Shirley
(na podst. komiksów Jamesa O’Barra)

produkcja: Edward R. Pressman i Jeff Most
zdjęcia: Dariusz Wolski
muzyka: Graeme Revell

obsada:

Brandon Lee   –   Eric Draven
Ernie Hudson   –   Albrecht
Michael Wincott   –   Top Dollar
David Patrick Kelly   –   T-Bird
Angel David   –   Skank
Rochelle Davis   –   Sarah
Bai Ling   –   Myca
Lawrence Mason   –   Tin Tin
Michael Massee   –   Fun Boy
Sofia Shinas   –   Shelly Webster
Anna Thomson   –   Darla
Jon Polito   –   Gideon
Tony Todd   –   Grange
Marco Rodriguez   –   Torres
Bill Raymond   –   Mickey

W przeddzień Halloween, pewna młoda para zostaje brutalnie zamordowana. Eric Draven i Shelly Webster – nazajutrz mieli się pobrać. On został postrzelony i wyrzucony przez okno. Ona, zgwałcona i śmiertelnie pobita. Dokładnie rok później, Eric wstaje z grobu, aby pomścić śmierć swoją i ukochanej. Jako niezwyciężony mściciel, prowadzony przez kruka, po kolei odnajduje i zabija swoich oprawców.

Film „Kruk”, Alexa Proyasa, na trwałe zapisał się już do kanonu klasycznych, kultowych wręcz filmów spod znaku mroku i szeroko pojętego gotyku. Jest to właściwie adaptacja niesamowitego komiksu, autorstwa Jamesa O’Barra. Bardzo duży wpływ na przekaz filmu miała też tragiczna śmierć Brandona Lee, który zginął na planie, postrzelony z pistoletu, w którym miały być tylko ślepe naboje. Wiele mówiono wtedy o tak zwanej klątwie smoka (ojciec Brandona, słynny aktor i karateka – Bruce Lee, również zginął w trakcie kręcenia filmu). Mimo wypadku, film dokończono, za pomocą rewolucyjnych (jak na ten okres) i pionierskich efektów komputerowych.

Dla wielu ludzi, film ten stanowi obiekt absolutnego kultu. Opowiada o zemście, ale przede wszystkim o potędze prawdziwej miłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *